Murarka ogrodowa - dr Dariusz Teper - www.murarka.com.pl

Zapraszam do rozmowy o murarce ogrodowej. Możesz pisać o swoich doświadczenia, ale też zadawać pytania. Chętnie na nie odpowiem.

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Zapraszam na stronę o murarce ogrodowej www.murarka.com.pl

#1 2016-07-12 13:59:27

JAREK351
Użytkownik
Dołączył: 2016-05-03
Liczba postów: 3
Windows XPFirefox 47.0

Wygryzanie sie kokonów

Witam .
Panie Darku , hoduję murarkę od paru lat , w tym roku tragedia . Z kokonów wygryzło się około 5 % pszczółek . Z trzciny kokony wyjąłem 10 października 2015 r. Jedno gniazdo z około 1500 szt. trzciny zostawiłem bez wyjmowania . W tym roku okazało się , że z wyjętych kokonów wygryzło się około 5% pszczółek . Trzymałem nie wygryzione kokony w plastikowym pojemniku , aby zobaczyć czy nie wygryzą się jakieś pasożyty , ale nic z tego . Z kokonów pozostawionych w trzcinach było tak samo . Z ogromnej części trzcin nie wygryzły się pszczoły . Kilka kokonów przeciąłem żyletką i zobaczyłem w pełni wykształcone owady . Czy jest mi Pan w stanie wyjaśnić co się stało ?
Pozdrawiam Jarek

Offline

#2 2016-07-12 21:13:31

Teper
Administrator
Dołączył: 2016-01-25
Liczba postów: 22
WindowsFirefox 47.0

Odp: Wygryzanie sie kokonów

Witam Panie Jarku,
nie jestem pewien, czy będę umiał udzielić Panu satysfakcjonującej podpowiedzi. Jest prawdopodobnie kilka powodów, które mogły wpłynąć na złe wylęgi murarek wiosną. Pierwszą przyczyną mogło być przechowywanie kokonów, już od jesieni,  w ogrzewanym pomieszczeniu o niskiej wilgotności powietrza (to raczej wykluczam, bo hoduje Pan murarki już kilka lat). Drugi powód, i to wydaje się najbardziej prawdopodobne, może być związany z pogodą w czasie wygryzania się pszczół. Ten rok, w mojej opinii, choć w różnych rejonach kraju mogło być różnie, był wyjątkowo niekorzystny dla hodowli murarki. Dość wysokie temperatury już pod koniec marca spowodowały zapoczątkowanie wybudzania się murarek i już wtedy pojawiły się pierwsze samce. Później nastąpił długi okres dość niskich temperatur, które opóźniły wylęgi. Zwykle ostatnie samice wychodzą z kokonów jeszcze w kwietniu, w tym roku wylęgi trwały do około 10 maja. Zaobserwowałem, że gdy pogoda w kwietniu nie sprzyja wylęgom, szczególne istotna jest lokalizacja kolonii. Wygryzanie się pszczół w skrzynkach gniazdowych w ciepłych lokalizacjach było wyraźnie lepsze niż w koloniach ustawionych w cieniu. Gdy wiosna jest ciepła czynnik ten ma miniejsze znaczenie. Na wylęgi niekorzystnie wpływa też zbyt wysoka temperatura. Gdy opakowanie z kokonami będzie wystawione na intensywne promieniowanie słoneczne (czasem taka pogoda się zdarza się już w kwietniu) to kokony mogą ulec przegrzaniu, zwłaszcza te z samiczkami. W związku z tym najlepiej jest ustawiać skrzynką gniazdową w ciepłym miejscu, ale tak żeby kokony nie były bezpośrednio ogrzewane przez słońce.
Mam nadzieję, że pomogłem, choć trochę.
Pozdrawiam

Offline

#3 2016-07-13 09:28:24

JAREK351
Użytkownik
Dołączył: 2016-05-03
Liczba postów: 3
Windows XPFirefox 47.0

Odp: Wygryzanie sie kokonów

Dzięki . Będę prowadził obserwacje w przyszłych latach , doświadczenie praktyczne w hodowli to rzecz najważniejsza [dblpt])

Offline

#4 2017-04-10 13:18:16

Arek
Gość
MacintoshSafari 602.1

Odp: Wygryzanie sie kokonów

Witam pana mam takie pytanie ponieważ do sadu murarkę wprowadzam pierwszy raz a mianowicie wystawiłem kokony 08-04-2017 i zauważyłem ze zaczęły się już wygryzac a ponieważ nic jeszcze u mnie nie kwitnie to czy te przczoly zdechną z braku pożywienia ?z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
osiedlekorona - forum-gladiator - under-rpg - sesjerydwanka - ubus