Murarka ogrodowa - dr Dariusz Teper - www.murarka.com.pl

Zapraszam do rozmowy o murarce ogrodowej. Możesz pisać o swoich doświadczenia, ale też zadawać pytania. Chętnie na nie odpowiem.

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Zapraszam na stronę o murarce ogrodowej www.murarka.com.pl

#1 2016-11-25 21:19:04

Jerzy Szymaniuk
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-25
Liczba postów: 5
Windows 7Internet Explorer 11.0

Pyłek kwiatowy od pszczoły murarki?

Witam serdecznie Kolegów na tym forum.
To moja pierwsza tu wizyta, więc pozdrawiam wszystkich
a administratora to już absolutnie specjalnie [dblpt]please[dblpt]
Mam pytanie, które może się wydawać nieco odjechane.
Otóż interesuje mnie czy można pozyskiwać pyłek kwiatowy znoszony do gniazd przez murarki?
Ja zdaję sobie sprawę że nawet gdyby w jakiś sposób udało się tego dokonać to prowadziło by to zapewne
do ograniczenia powstawania nowych komórek i w konsekwencji kokonów.
Ale z uwagi że co sezon powstaje spora nadwyżka kolonii murarek to chyba można by było spróbować
"okraść" je z części znoszonego do komórek pyłku kosztem zmniejszenia pokolenia na nowy sezon.
Ale jak i czy w ogóle warto?
Ja wiem że hodowcy pszczoły miodnej mają tu kolosalną przewagę bo i kolonia dużo większa
i sposób przenoszenia pyłku do gniazda inny no i wymienialność pokoleniowa daje przewagę ilościową robotnic.
Ja mimo to wyobrażam to sobie - pewnie naiwnie - że można by było umieścić rurki gniazdowe we wnętrzu
klasycznego korpusa ula z wlotem przegrodzonym poławiaczką pyłku lub tak zmodyfikowaną żeby strącić
pyłek z odwłoku murarki bo niestety nie mamy tu do czynienia z ładnie ulepionymi obnóżami pszczoły miodnej.
Ale czy one w ogóle zainteresują się tak schowanymi we wnętrzu ula rurkami.
No nie wiem - sorki - takie mi przychodzą pomysły w tym jesienno-zimowym nieco martwym okresie.

Offline

#2 2016-11-27 22:32:15

Teper
Administrator
Dołączył: 2016-01-25
Liczba postów: 22
WindowsFirefox 50.0

Odp: Pyłek kwiatowy od pszczoły murarki?

Witam,
przyznam, że pomysł jest bardzo nowatorski  [dblpt]). Uważam jednak, że raczej nie znajdzie zastosowania, choć teoretycznie jest wykonalny. Odbieranie pyłku murarkom w podobny sposób jak to się dzieje u pszczoły miodnej jest raczej trudne do wykonania, a właściwie niepotrzebne. Odbieranie murarkom całego pyłku przy pomocy "poławiacza" (teoretycznie, gdyby był skonstruowany) spowodowałoby całkowity brak pyłku w gniazdach, a więc brak pokarmu dla larw. W tym przypadku kolonia nie wyda pokolenia potomnego. Przyjmując, że część naszej hodowli będzie nastawiona tylko na produkcję pyłku, wystarczy bezpośrednio po zamurowaniu gniazd czyli już w pierwszej połowie maja zabrać gniazda i umieścić je np. w lodówce. W niskiej temperaturze jaja i młode larwy zamrą i nie zdążą zjeść zapasów, a nam pozostanie pyłek wypełniający  komórki. Wystarczy wtedy rozłupać trzcinowe rurki i wydobyć pyłek. Aby nie pleśniał najlepiej byłoby go wysuszyć i zamrozić.
Wątpię jednak czy taki sposób pozyskiwania pyłku ma sens. Łatwiej jest odbierać go pszczołom miodnym, a kolonia murarek, jako zapylacz upraw, ma z pewnością większą wartość niż odebrany pyłek.
Pozdrawiam
Dariusz Teper

Offline

#3 2016-12-03 18:59:23

Jerzy Szymaniuk
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-25
Liczba postów: 5
WindowsChrome 54.0.2840.99

Odp: Pyłek kwiatowy od pszczoły murarki?

Zakładając, że murarka zacznie tworzyć komórki początkiem kwietnia a skończy gdzieś w połowie maja to interesuje mnie jaka jest różnica w postępie rozwoju i tempie spożywania pyłku i rozwoju larw między pierwszą komórką a ostatnią, zakładając że przy sprzyjających warunkach będzie takich komórek powiedzmy siedem?
Mam też pytanie dotyczące orientacji murarek podczas odwiedzin rurek gniazdowych.
Czy murarki potrzebują widzieć wloty do rurek i mieć do każdej z osobna bezpośredni dostęp?
Czy w związku z tym muszą być wystawione na światło dzienne a może jednak mogą być schowane z skrzynce z wlotem dolnym jak w ulu?

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
clash-of-clans - dobraksiazka - safespot - galaxylife - zielonezaciszev